Jakie badania prenatalne warto wykonać? Przewodnik po dostępnych metodach diagnostycznych

Badania prenatalne to kluczowy element opieki nad ciężarną, umożliwiający wczesne wykrycie potencjalnych wad genetycznych oraz innych problemów zdrowotnych płodu. Wykonanie odpowiednich badań pozwala nie tylko monitorować rozwój dziecka, ale także lepiej przygotować się do jego narodzin. W artykule omówimy najważniejsze badania prenatalne, które warto rozważyć podczas ciąży.

1. USG genetyczne

Jednym z podstawowych badań prenatalnych jest USG genetyczne, które wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży. Badanie to pozwala ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych, takich jak zespół Downa, Edwards’a czy Patau. Podczas badania lekarz ocenia m.in. przezierność karkową płodu, długość kości nosowej oraz ogólny rozwój narządów wewnętrznych. Jest to nieinwazyjne i bezpieczne badanie, które dostarcza wielu istotnych informacji o zdrowiu płodu.

2. Test SANCO – nieinwazyjne badanie genetyczne

Test SANCO to nowoczesna, nieinwazyjna metoda badań genetycznych, polegająca na analizie wolnego DNA płodu krążącego w krwi matki. Dzięki temu badaniu można wykryć najczęstsze trisomie (np. zespół Downa, Edwardsa, Patau) oraz inne zaburzenia chromosomalne. Test wykonuje się już od 10. tygodnia ciąży, a jego dużą zaletą jest brak ryzyka dla matki i dziecka. Wyniki są dostępne w ciągu kilku dni, co pozwala na szybką reakcję w razie wykrycia nieprawidłowości.

Dowiedz się więcej: https://gameta.pl/badania-prenatalne/test-sanco/

3. Test PAPP-A

Kolejnym istotnym badaniem jest test PAPP-A, który polega na ocenie stężenia białka PAPP-A i hormonu beta-hCG we krwi matki. Badanie to przeprowadza się między 10. a 14. tygodniem ciąży i służy do oszacowania ryzyka wystąpienia wad genetycznych, takich jak zespół Downa. Jest to część tzw. testu podwójnego, który w połączeniu z USG genetycznym daje pełniejszy obraz ryzyka.